Tidligere i år tok regjeringen den avsluttende beslutningen at utenlandske fastboende i Longyearbyen skulle fratas valgretten til lokalstyret. Denne kontroversielle beslutningen ble omtalt tidligere på denne hjemmesiden, trykk her for å lese mer om bakgrunnen og historien. Neste lokalstyrevalg er planlagt til høsten 2023. Da skal man ha norsk pass eller minst 3 års botid i en kommune på fastlandet for å ha valgrett.
Men allerede nå begynner konsekvensene av denne lovendringen å bli mer klare. Det er ikke mindre enn omtrent 700 fastboende som vil miste valgretten, ifølge NRK. Dette bekymrer både velgere og kandidater, blant dem Olivia Ericson fra Sverige som ikke vil kunne stille opp igjen i 2023.
Longyearbyen Lokalstyre: mindre demokratisk legitimasjon fra 2023.
Innbyggertallet ligger i nærheten av 2500, inkludert mindreårige og folk om har mindre enn 3 års botid bak seg og dermed ikke får velge uansett. Det betyr at hvis 700 mister stemmeretten vil Longyearbyen Lokalstyret miste omtrent en tredjedel av den demokratiske legitimasjonen sin. Det er mange som allerede nå føler seg om andreklasse innbyggere og det er mange som frykter at disse vil trekke seg fra samfunnslivet. Frustrasjonen er i hvert fall stor hos mange.
I tillegg vil flere partier får problemer med å finne nok kandidater. Minst sju kandidater kreves for å kunne stille opp som parti, og mindre partier har alltid hatt problemer med å finne nok folk i en liten by som Longyearbyen. MDG har allerede besluttet seg å trekke seg i 2023. Ved siste valg i 2019 hadde MDG 3 utenlandske kandidater på listen, inkudert svenske Olivia Ericson. Det er flere partier som kan få det samme problemet, antageligvis med FrP som den neste på denne triste listen.
Også blant de nåværende lokalstyremedlemmene med norsk nasjonalitet er det flere som har besluttet å ikke stille opp igjen i 2023. Blant disse er lokalstyreleder Arild Olsen, som sa til NRK at den nye valgretten er en viktig grunn bak denne beslutningen.